Otomobillerin elektrik ihtiyacını karşılamak için motor içerisinde akü bulunmaktadır. Akünün çeşitli görevleri vardır. En önemli görevi otomobilin ilk çalışma anında gerekli olarak elektrik ihtiyacını karşılaşmasıdır.

Ayrıca tüm göstergelerinde ve elektrik ile çalışan tüm aksesuarların görevlerini yerine getirme imkanı sağlamasıdır. Kontak ilk açık olduğunda akü ışığı yanar. Motor çalıştıktan sonra normal şartlarda tekrar yanmaya devam etmez.

Eğer akü ışığı motor aktif bir halde çalışırken yanmaya devam ederse çeşitli sorunlar baş göstermiş olabilir. Şimdi akü lambasının yanmaması gereken anlarda neden yanacağı hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Akü ışığının yanma nedenleri

Akü ışığı kontak çevrildikten sonra yanmaya devam ediyorsa ilk aklına gelecek olan akünüzün bittiği ya da bozulduğu olmalıdır. Eğer akünüz bittiyse kontak dönmeyecektir. Tabi öncelikle akünün motor ile bağlantısını sağlayan kablolar kontrol edilmelidir.

Kablolarda kırılma, çıkma gibi sorunlar olabilir. Eğer böyle bir durum varsa kontrol edilip hemen yerine koyulması gerekmektedir. Bunlarda bir sorun yok ve akünüzde bitme duruma yok ise şarj dinamosu arızası da gerçekleşmiş olabilir. Şarj dinamosunun bozulduğunda araç gene kontak çevirme işleminde çalışmayacaktır.

Bunlarda birlikte V kayışında yaşanan bir arıza nedeniyle de akü ışığı yanabilir. Aküden gücü alarak motorun çalışmasına yardımcı olan V kayışının kopması ya da gevşemesi durumu olabilir. Akünüzde bir sorun yaşamak istemiyorsanız gereğinden fazla kullanmamalısınız. Binek araçlarda akülerin kullanım süreleri 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Bu süre geçtikten sonra akü mutlaka değiştirilmelidir. V kayışının da periyodik bakımlarını da mutlaka yaptırmalısınız. Elektrik sisteminde yaşanan sorun nedeniyle elektrik ile hizmet veren direksiyon pompası, airbag, immobilizer gibi sistemlerde çalışmayacaktır. Elektrik aracın sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli bir parçadır.