Yara enfeksiyon kaptığında renk değiştiren akıllı yara bandı üretildi! Peki, yara bandı nasıl renk değiştiriyor?

yara-bandi

Vücudumuzda ufak yaralar olduğunda yara bandı ile yaranın daha kolay iyileşmesini sağlarız veya yaramızı mikroplardan uzak tutmak için yara bandı kullanırız. Yaramızda enfeksiyon oluşup oluşmadığını ise anlamamız biraz zor olabilir. İşte İngiltereli bilim insanları bunu düşünerek bir yara bandı üretti.

İngiltere’de Bath Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırmasına göre, enfeksiyon oluştuğunda renk değiştiren yara bandı, enfeksiyon nedeniyle risk altında olan birçok hayatı kurtaracak. Yeni üretilen yara bandının içinde floresan boya bulunan minik kapsüller yer alıyor.

Minik kapsüllerin içindeki boya, yaradaki bakteriler toksin yani zehir çıkardığı anda akarak bandın renk değiştirmesini sağlıyor. Böylece artık, özellikle çocuklardaki yanık yaralarının bakteriyel enfeksiyonlara sebep olmasının önüne geçilebilecek. Bu yara bandı sayesinde, enfeksiyonların erken teşhis edilmesi sağlanacak.

yara-bandi1Çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için, yanık yaralarında çocuklarda bakteriyel enfeksiyon riski çok daha yüksek oluyor. Bu tür enfeksiyonlar yaraların geç iyileşmesine neden olabiliyor. Bu da, yaranın vücutta kalıcı iz bırakmasına sebebiyet verebiliyor. Aşırı durumlarda ölüme kadar gidebilen bu riskli durumun önüne, akıllı yara bandı diyebileceğimiz bu yara bantları geçecek.

Doktorların enfeksiyon teşhisi koyması için, sargıları açması gerekiyor. Sargıların açılması da can yakmasının yanı sıra, daha fazla yara izi oluşturabiliyor. Bu sebeple genellikle enfeksiyon olup olmadığını bilmeden, tedbir amacıyla hastaya antibiyotik veriliyor. Enfeksiyondan emin olunmadan antibiyotik tedavisinin ise, bakterilerin bu tip ilaçlara bağışıklık kazanması gibi kötü bir tarafı bulunuyor.

Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için çocuklardaki yanık yaralarında bakteriyel enfeksiyon riski yüksek. Bu enfeksiyonlar yaranın iyileşmesini geciktirebiliyor, kalıcı izlere neden olabiliyor hatta aşırı durumlarda ölüme bile yol açabiliyor.

Doktorların sargıları açmadan enfeksiyon teşhisi koyması ise çok güç oluyor. Zira sargıların kaldırılması hem hastaya çok acı veriyor hem de daha fazla yara izi oluşmasına neden olabiliyor.

Bu yüzden enfeksiyon olup olmadığını bilmeden, önleyici bir tedbir olarak hastaya antibiyotik veriliyor. Enfeksiyon olmadan antibiyotik tedavisi yapılmasının en büyük sakıncası ise bakterilerin antibiyotiklere dayanıklı hale gelmesi.

Renk değiştiren yara bandını geliştiren ekibin başında bulunan Doktor Toby Jenkins ise, bu projenin hayat kurtarabileceğini belirtiyor.