Türk edebiyatında polisiye roman denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Ahmet Ümit, romanlarının yanında şiirler de yazmıştır. Türk edebiyatına birçok eser kazandıran Ahmet Ümit, bir süre için de televizyon programı yapmıştır. “Yaşadığın Şehir” isimli bu program, pazar günlerinin gündüz kuşağını renklendirmiş ve başta İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde, unutulmuş, hak ettiği kadar ilgi görememiş gizli tarihleri ekrana getirmiştir. Kimi zaman da turizm açısından çok önemli olan bilindik yerlerin gizemli tarihlerine ışık tutmuştur.

ahmet-umit-kimdir-hayati-ve-eserleri

Televizyon macerası devam ederken Ahmet Ümit, Türk edebiyatını eserlerinden mahrum bırakmamış ve birçok eseri edebiyatımıza kazandırmaya devam etmiştir. Polisiye roman tarzı olay örgüsü en zor kurulan, gizem gerektiren ve zahmetli bir tür olmasına rağmen ünlü yazar bu işi başarıyla yapmıştır. Hatta ülkemizde polisiye roman tarzı onunla özdeşleşmiştir desek yanlış olmaz.

Ahmet Ümit Kimdir?

ahmet-umit-kimdir

12 Temmuz 1960 yılında Gaziantep’te doğan, Türk şair ve yazardır. Polisiye romanlarıyla adını duyuran ünlü yazarın çocukluğu, doğduğu Gaziantep’te geçmiştir. Çeşitli nedenlerle buradan sürgün edildikten sonra ise liseyi ve üniversiteyi farklı şehirlerde bitirmiştir. Edebiyatımıza birçok eser kazandırmış olan Ahmet Ümit, hala eser vermeye devam etmektedir.

Ahmet Ümit’in Hayatı

ahmet-umitin-hayati

Gaziantep’te İlkokulu bitirdikten sonra liseye başlamış ancak ülkücülerle çıkan bir kavgaya karışması sonucunda buradan uzaklaştırılmıştır. Ünlü yazar 14 yaşından bu yana her zaman sol görüşlü bir aktivist olmuştur. Sürgün edildikten sonra liseyi Diyarbakır’da bitirdi ve 1979 yılında Marmara Üniversitesi’nde kamu yönetimi okumaya başladı.

Öğrencilik süreci devam ederken dünya evine girdi ve bir kız çocuk sahibi oldu. 1980 yıllarında darbenin de etkisi ile sol görüşlü derneklerde çalışmalar yaptı.
Yazarlığa adımını, darbe ve anayasa eylemleri devam ederken yazdığı rapor sayesinde attı. Eylemler sırasında öykü biçiminde yazdığı bu rapor önce Atılım Dergisi’nde sonra Prag’da 40 dilde yayın yapan ünlü Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde yayımlandı. 1983 yılına gelindiğinde ise üniversiteden mezun oldu. TKP üyeliği yıllarında, parti tarafından Moskova’ya gönderildi ve burada komünistlik eğitimi almak için Rusya’ya giden altı kişinin başından geçen hikâyeleri anlattığı romanı Kar Kokusu’nu yazdı.

Moskova’da bulunduğu yıllarda aynı zamanda şiirler de yazdı ve 1989 yılında politikada aktif olarak bulunmama kararı aldı. Hemen arkasından Sokağın Zulası isimli şiir kitabını yayımladı.

1992 yılında ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece‘yi yayımladı. Bu kitabıyla Ferit Oğuz Bayır Düşünce ve Sanat Ödülüne layık görüldü. Bu öykü kitabı kendisini Türk edebiyatında tanıtan eseri oldu. Kendisini polisiye roman yazmaya tiyatrocu arkadaşı Ali Taygun teşvik etmiştir. Bunun hemen ardından 1993 yılında çekilen Çakalların İzinde isimli polisiye dizinin senaryosuna katkısı olmuştur. Masal Masal İçinde isimli kitabı, annesinden duyduğu masalların derlendiği bir kitaptır ve özel okullarda ders kitabı olarak okutulmuştur. Polisiye romanın etkisi Sis ve Gece isimli romanında had safhada hissediliyordu.

Bu yapıt ülkemizde büyük yankı uyandırdı ve tartışmalara sebep oldu. Ardından da Yunancaya çevrilerek Yunanistan’da yayımlandı. Bu özelliği taşıyan ilk Türk polisiye yapıtı olmayı da başardı. Daha sonra, Sis ve Gece romanı, Turgut Yasalar tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Günümüzde, eserlerini yazmaya devam eden yazar, aynı zamanda Okan Üniversitesi kurul üyesidir.

Ahmet Ümit’in Eserleri

ahmet-umitin-eserleri

Ahmet Ümit’in Türk edebiyatımıza kazandırdığı başlıca eserleri şunlardır;
Çıplak Ayaklıydı Gece, Bir Ses Böler Geceyi, Tapınak Fahişeleri / Başkomiser Nevzat, Agatha’nın Anahtarı, Kukla, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Patasana, Kar Kokusu, Beyoğlu Rapsodisi, Aşk Köpekliktir, Kavim, Olmayan Ülke, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek ve Beyoğlu’nun En Güzel Abisi.