Hepimiz zaman zaman ağrılar için ağrı kesicileri kullanmak durumunda kalıyoruz. Ancak zamanla vücudumuza her ilacın olduğu gibi ağrı kesicilerin de yan etkileri zarar verebiliyor.

Ağrı kesicilerin kullanımıyla beraber bulantı, hazımsızlık, mide kanaması gibi yan etkiler görülmektedir. Özellikle ülser hastalığı geçmişi olanlar, kalp – damar hastaları ve altmış yaş üstü kişilerin ağrı kesici kullanımında dikkat etmesi gereklidir.

Uzman bir hekime danışarak ilaç kullanmaya özen göstermek önemliyken ayrıca çok fazla miktarda veya uzun süre ağrı kesici kullanımı zamanla vücutta ağrı kesiciye karşı bir bağımlılık kazandırmaktadır .

Örneğin; Parasematol etkili ilaçlar yüksek doz kullanıldığında böbrek ve karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Ateşi yükselen bir çocuğa ise kesinlikle ağrı kesici ilaçlar verilmemelidir. Aksi takdirde beyin hasarı ve karaciğer sorunlarına yol açabilmektedir.

Ağrı kesici ilaçlar ve diğer ilaçların kullanımı sonrasında alkol tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Ayrıca tok karnına ve bol su ile birlikte alınması mide hasarını önlemekte önemlidir.Hamilelik sürecinde de ağrı kesici ilaç kullanmamak en iyi çözüm olacaktır.

Kullanımı için ise doktor kontrolü kesinlikle şarttır. Bilinçsiz şekilde tüketilen her ilacın vücudumuza verdiği ve vereceği olumsuz zararlara maruz kalmamak için bilinçli ve doğru ilaç alımına özen göstermek gereklidir.