içerikAdam asmaca iki oyuncu gerektiren bir kelime ve zeka oyunudur. Amaç bir kelime seçip, içindeki harfleri tahmin ederek kelimeyi bulmaktır. Eğer tahmin ettiğiniz harf kelimenin içinde varsa, kazanmaya biraz daha yaklaşırsınız. Rakibiniz her bilemediğinde çöp adamınıza asılmak üzere bir parça daha eklenir. Rakibiniz ya kelimeyi doğru rahmin edecek ya da çöp adam asılacak ve kaybedecek.

İhtiyacınız olan şeyler

  • Kağıt
  • Kalem

Kurallar

  1. Adam asmaca oynamak için birini seçin ve kağıt/kaleminizi hazır edin.
  2. Oyuna kimin başlayacağına karar verin. İkinizin de bulup hecelemesi gereken kelime için beyin fırtınası yapın ancak aklınızda tutun. Yüksek sesle söylemeyin.
  3. Dar ağaçları iki kişiyi birden asabilir.
  4. Kağıda darağaçları çizin.  Aşağıdaki resme benzemeli ve tek bir ip olmalı. Seçtiğiniz kelimenin her harfi için kağıdın alt kısmına bir kutucuk çizin.
  5. Rakibinizden bir harf seçmesini isteyin. Eğer harf, seçtiğiniz kelimede varsa, harfler için ayırdığınız kutucuğa yazın. Eğer harf kelimenizde bulunmuyorsa, darağacından sarkan ipe bir baş çizin.
  6. Rakibinizin bir harf daha seçmesine izin verin ve kutucuklara yazarak ya da çöp adama ilaveler yaparak yine aynı işlemleri tekrarlayın. Kutucukları ilk tamamlayan kazanır, aksi takdirde çöp adam tamamlanır, adam asılmış olur ve oyun kaybedilir. Genel olarak, tamamlanmış bir çöp adam, baş, vücut, kollar ve bacaklardan oluşur. Kollar ve bacaklar da dahil olmak üzere her bölüm bir kerede çizilir.