Abdest kelimesi, Türkçe’yeFarsça’dan geçmiştir. Fars dilinde “ab”, su anlamına gelmektedir. “Dest” ise el demektir. Bir araya gelerek “el suyu” manasını oluşturmuşlardır.

Namazın farzlarından biri olan Abdest, Kuran – ı Kerim’deki Maide Suresi’nin 6. ayetinde şu şekilde belirtilmiştir: “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, topuklarıyla beraber ayaklarınızı yıkayın…”

Abdest öncelikle her türlü pislikten ve kirden arınmak için yapılan bir temizlik yoludur. Diğer bir deyişle maddi ve manevi her türlü kirden uzaklaşmak için İslam dininin emrettiği bir ibadet türüdür. İslam dini beden ve ruh temizliğini hedeflemektedir.

Abdest alan insanların kendilerini manen temiz ve huzurlu hissetmeleri bilim adamları tarafından da onaylanmış bilimsel bir sonuçtur.

Müslüman olan her insan abdest sayesinde bedenini ve ruhunu temizler daha sonra Allah huzuruna çıkar.

abdest_nedir-1110x400

Abdest Nedir?

Abdest namazın farzlarından biridir. Vücuttaki belirlenmiş bölgelerin namazdan önce suyla temizlenmesi demektir. Hz. Cebrail, Hz. Muhammed (SAV)’e namaz hakkında detaylı bilgileri vermek için yeryüzüne indiğinde, ilk olarak abdestin nasıl alınacağını göstermiştir.

Namaz kılmanın farzlarından biri abdesttir.Ancak Kuran – ı Kerim’i eline almak isteyenlerin abdestli olması İslam alimleri tarafından önerilen bir davranıştır. Farz değildir.
Ayrıca Kabe’yi tavaf ederken de abdestli olmak gerekir. Hz. Muhammed (SAV), abdestli iken ölen Müslümanların ölüm acısı çekmeyeceğini belirtmiştir.

Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin genel olarak 4 farzı vardır;

1- Yüzü temiz suyla yıkamak,
2- İki kolu dirsekleriyle birlikte temiz suyla yıkamak,
3- Başın en az çeyreğini mesh etmek, yani ıslanmış eli başa sürmek
4- Ayakları bilek kemiklerine kadar temiz suyla yıkamak.

Abdestin Sünnetleri Nelerdir?

Farzları dışında, abdestin 20’ye yakın sünneti de vardır. Bunları da sıralayacak olursak; Abdest almaya başlamadan önce niyet etmek ve besmele ile başlamak, ilk olarak elleri bileğe kadar 3 kere yıkamak, ağza ve buruna 3 kere su vererek iyice temizlemek, ağza su verirken dişleri parmakla veya başka bir şeyle ovalamak, sakalların kaşların altında olan ve suyun gitmesinin zor olduğu bölgeleri el ile ıslatmak, eğer sakal çok uzunsa yüzü yıkadıktan sonra sakalları meshetmek, kulakların içini ıslak küçük parmaklarla temizlemek, el ve ayakları yıkarken parmak aralarını da temizlemek (hilal şekline getirerek), işaret – orta ve yüzük parmaklardan oluşan üçlü parmağı ıslatarak enseyi meshetmek, uzuvları sırasıyla yıkamak, yıkarken iyice ovalamak, abdest alırken başka türlü şeylerle uğraşmamak abdestin sünnetlerindendir.

Sünnetlere uyulmadığı zaman abdest bozulmaz ancak Hz. Muhammed (SAV)’in aldığı abdest gibi abdest almak istiyorsanız sünnetlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Abdest Nasıl Alınır?

Yukarıdaki farzlardan ve sünnetlerden yola çıkarak, abdestin nasıl alındığını kısaca tekrarlayalım.Öncelikle besmele çekilir ve Allah rızası için abdest almaya niyet edilir.Eüzü besmele çekilir. Ardından eller 3 defa ovuşturularak bileklere kadar yıkanır. Ardından 3 kere ağza su verilir ve ağız iyice çalkalanarak tükürülür. Eğer mümkünse dişler de bu esnada ovalanır. Daha sonra buruna 3 kere su verilir ve iyice temizlenir.

Ardından yüzün tamamını yıkamaya dikkat edilecek şekilde yüz 3 kere yıkanır.Sonrasında sırasıyla ilk önce sağ kol ve sol kol dirsekler de temizlenecek şekilde 3’er kez yıkanır.

Kollar iyice temizlenince bu sefer başın dörtte biri ıslak elle mesh edilir. Mesh ettikten sonra her iki kulak ve kulak içi ıslak parmakla iyice temizlenir ve sonrasında işaret – orta ve yüzük parmağından oluşan üçlü parmağın dışıyla ense meshedilir. Bu esnada her iki elin üçlü parmağı kullanılır. Ve ense, orta kısımdan dış kısımlara doğru meshedilir.Ardından sol el kullanılarak önce sağ ayak bileklere kadar sonrasında ise sol ayak bileklere kadar temiz suyla yıkanır. Parmakların arasının ve tabanın iyice temizlendiğinden emin olunur.Böylece abdest tamamlanmış olur.

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Tuvalet yapıldığı zaman veya gaz çıkarılınca abdest bozulur. Hanefi mezhebine göre vücutta bir yer kanayınca da abdest bozulur. Bunun dışında, eğer ağız dolusu kusarsanız İslam alimlerine göre abdestiniz bozulur. Sarhoş olmak da abdesti bozan durumlardan birisidir. Tam olarak cinsel münasebette bulunulmasa bile kadın ve erkeğin tensel temasa girmesi abdesti bozar. Ek olarak cinsel organlardan sperm gelmese bile zevk suyu geldiği zaman abdest bozulur. Uyumak, bayılmak, sarhoş olmak, delirmek gibi aklın idrak gücünü engelleyen ve bozan haller de abdesti bozan durumlar arasında yer almaktadır.

Bir hatayı düzeltmekte fayda vardır, pek çok kişi ağlandığı zaman abdestin bozulduğunu zanneder ancak bu düşünce yanlıştır. Ağlamak abdesti bozmaz.