Kış kapıda! Otomobilinizin hazırlıklarını yaptınız mı? Kış şartları otomobil kullanmak için oldukça zorlayıcı olabilir. Hazırlıksız yakalanırsanız da kendinizi tehlikeli durumlarda bulabilirsiniz! Doğru lastik seçiminden, yolda kalmanız durumunda işinizi kolaylaştıracak acil durum çantasına, tüm tavsiyelerimize bir göz atın.

Kış Lastiği Edinin

Kış lastikleri soğuk havalarda yumuşaklığını koruyabilen bileşenlerle üretilir. Bu sayede sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü her durumda (ve tabii ki karlı/buzlu zeminlerde) normal lastiklerden çok daha yüksek yol tutuş sunar. Bu da yön değişimlerinde ve frenlemede hem sizin hem çevrenizdekilerin güvenliğini arttıracaktır. Otomobiliniz dört çeker olsun ya da olmasın, bir set kış lastiği önümüzdeki aylar için otomobilinize yapabileceğiniz en önemli yatırım.

Akünüzü Kontrol Edin

winter-791086_960_720

Otomobilinizin motoru soğuk havada ilk çalıştırmada daha fazla güce ihtiyaç duyar. Çetin kış koşulları iyi bir akünün işini zorlaştırabilecekken, zayıf bir akünün çalışmamasına dahi sebep olabilir. Kış tamamen bastırmadan, basit bir kontrol cihazıyla akünüzün durumunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Akünüz eskidiyse kışa girmeden otomobilinize uygun yeni akü almayı unutmayın!

Sileceklerinizi Unutmayın

Kış ayları genellikle ‘ıslak’ geçer, doğal olarak sileceklerinizi daha sık kullanırsınız. Eski silecekler ya da yetersiz silecek suyu camınızın bir anda görüşünüzü etkileyecek bir kir tabakasıyla kaplanmasına sebep olabilir. Kışa girmeden sileceklerinizi yenileyin ve mutlaka donma noktası suya kıyasla daha yüksek olan antifrizli bir silecek suyu edinin.

Antifrizinizi Kontrol Edin

Antfriz, motorunuzun soğutma sisteminde dolaşan suyun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını ise yükselten bir katkı maddesidir. Soğuk aylar gelmeden, basit bir antifriz kontrol cihazıyla motorunuzda bulunan antifriz katkılı suyun donma noktasını ölçebilirsiniz. Değişmesi gerekiyorsa da mutlaka kış gelmeden yenileyin.

Farlarınızı Temizleyin

car-791092_960_720

Çok basit görünebilir, öyle de! Karlı dönemlerde yola dökülen tuz ve çamur, farlarınızda birikerek karanlık ortamlarda ve gece sürüşlerinde görüş açınızı kötü etkileyebilir. Düzenli olarak farlarınızı temizleyebilirsiniz, hatta işlerin daha da kötüye gitmesine karşın bagajınızda otomobilinize uygun bir çift ekstra ampul bulundurmanızı da tavsiye ederiz.

Kauçuk Paspas Alın

Kış aylarında halı paspaslarınız ve iç mekândaki halı kaplı zemin kısa sürede ıslanıp kirlenecek. Kauçuk paspas kirlendiği zaman daha kolay temizlenebildiği için bunun önüne geçer. Üstelik hazırlıksız bir anda kara saplanırsanız paspaslarınızı çekişin olduğu tekerleklerin önüne sererek otomobilinizi kurtarabilirsiniz.

Acil Durum Çantası Hazırlayın

snow-1283287_960_720

İşte çantanıza koymanız için önerdiklerimiz:
– İlk yardım kiti
– Üçgen reflektör
– Fosforlu yelek
– Çeki halatı
– El feneri ve yedek pil
– Plastik buz kazıma aleti
– Lastik çizme
– Elektrikli battaniye
– Temiz kıyafetler
– Telefonunuz için USB şarj aleti ve kablosu
– 12-220V çevirici
– Bozulmayacak atıştırmalıklar ve su