barismitingi

2015 Ankara saldırısı, 10 Ekim 2015’te yerel saatle 10:04 civarında Ankara’nın Ulus semtindeki Ankara Garı kavşağında düzenlenen bombalı intihar saldırısı. Saldırıda 86 kişi öldü, 186’dan fazla kişi yaralandı.

10 Ekim’de DESK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, HDP ve pek çok sivil toplum örgütünün katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Fakat yürüyüş başlamadan yürüyüş alanına kortej hâlinde ilerleyen grupların bulunduğu Tren Garı kavşağında en az 2 patlama gerçekleşti. Patlamanın ardından ambulanslardan önce polis meydana ulaştı. Meydandaki herkesi alandan çıkartmaya başlayınca yaralılara yardım etmek isteyen göstericiler, engellendikleri için polisi protesto etti. Bunun üzerine polis gruba tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz sıktı.

Arka plan

Temmuz 2015’te, hükûmetin Türkiye’yi Suriye’deki savaşa dahil etmesine karşı çıkan Halkların Demokratik Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri ile bazı sendika, meslek örgütü, vakıf ve platformların desteklediği Barış Bloku ortaya çıktı. Blok bu tarihten itibaren çeşitli miting, protesto ve yürüyüşler düzenledi. Ekim 2015’e gelindiğinde, 10 Ekim’de Ankara Garı önünde yapılacak olan Emek, Barış, Demokrasi Mitingi için Barış Bloku destekçileri DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından katılım çağrısı yapıldı.

Tepkiler

Uluslararası

  •  Amerika Birleşik Devletleri:
Ankara’daki ABD büyükelçiliği saldırıyı kınadı ve başsağlığı diledi.
  •  Romanya:
Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis saldırıyı şiddetle kınadı ve Türkiye halkına başsağlığı mesajı gönderdi.

Yerel

  • Adalet ve Kalkınma Partisi: Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırının ardından 3 gün süreyle seçim miting ve çalışmalarını iptal etmiştir. Ayrıca 3 gün ulusal yas ilân edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Ankara’daki patlamayla ilgili “Seçim zamanı özellikle milletin huzurunu bozmak isteyenler hep bu tür terörist eylemleri yapıyorlar. Daha önce Diyarbakır’da seçimlerden önce ’sırf barajı aşsın’, ’mağdur duruma düşsün’ diye böyle bir provokatör eylem yapıldı. Aynı filmi biz Diyarbakır’da görmüştük. Başka yerde de gördük.” şeklinde değerlendirme yaparak saldırıyı düzenleyen kişi veya kişilerin mitingi düzenleyenlerin kendi içlerinden çıktığını iddia etmiştir.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu patlama ile ilgili “Çok ağır bir tablo. Milletimizin başı sağolsun. Hep birlikte teröre karşı göstereceğimiz tutum ile Türkiye üzerindeki büyük oyunları bozacağız.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Selami Altınok, saldırıda herhangi bir güvenlik açığı olmadığını söyledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Bu sabotajlar bekleniyor, tabii önlemler de alınıyor ama her yerde tahmin edilmeyen yerlerden bunlar olabiliyor. İngiltere’de de oluyor mesela.” dedi.

  • Cumhuriyet Halk Partisi: CHP de bugünkü parti programını iptal ettiğini açıkladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu terörizme karşı her türlü işbirliğine açık olduklarını duyurdu. CHP Merkez Yönetim Kurulu ise “Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz” dedi.

CHP Milletvekili Musa Çam ve Kani Beko etrafa demir bilyeler saçıldığını söyledi.

  • Halkların Demokratik Partisi: HDP patlamanın ardından parti programlarını iptal etmiş, bununla birlikte İstanbul HDP il binası güvenlik nedeniyle partililerce boşaltılmıştır. Gazeteciler ve çalışanlar dışarı çıkarılmış ve partililer binada arama yapmış, bir süre sonra HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü “Barış için toplanan insanlara yapılan bu saldırının sorumlusu saraydır. Bunun hesabını mutlaka verecekler, mutlaka verecekler.” demiştir.

HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş failin devlet olduğunu iddia etti.

  • Milliyetçi Hareket Partisi: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Türkiye AKP’nin teröre sempatik ve sıcak bakışının, dış politikadaki tarafgir ve gayri milli yaklaşımın bedelini ödemektedir. Canlı bombalar başkentimize kadar gelebilmeyi göze almışken, güvenlik ve istihbarat kurumlarının bundan habersiz kalmaları bir başka sorgulanması, üzerine gidilmesi gereken sorumsuzluk ve ihmalkârlıktır.” yorumunu yaptı. Ayrıca 11 Ekim’de İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılması planlanan açık hava toplantısı ertelendi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Ben öncelikle şunu sormak istiyorum, istihbarat birimlerimiz ne yapıyor? İstihbaratçıların tek derdi Saray mıdır? Biliyorsunuz Suruç’ta da bir patlama olmuştu. Hâlen kimin yaptığı, nasıl meydana geldiği izah edilebilmiş değil.” diyerek güvenlik açığını vurguladı.

  • Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) terör saldırısını protesto amacıyla 11 Ekim’den itibaren itibaren 2 gün grev kararı aldı.